Depresja dzieci i młodzieży to bomba z opóźnionym zapłonem
Depresja dzieci i młodzieży
Nawet co trzeci polski nastolatek miewa zaburzenia depresyjne. U większości mają one charakter przejściowy, jednak przedłużający się smutek, agresja, pogorszenie wyników w nauce i niechęć do wszystkiego wokół mogą być objawami choroby, których nie wolno lekceważyć. U nastolatków depresja jest szczególnie niebezpieczna, bo częściej niż u dorosłych kończy się próbą samobójczą.
Według ekspertów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odsetek nastolatków, które borykają się z problemem depresji, w czasie pandemii wzrasta nawet do 44 proc. Składa się na to wiele czynników: izolacja od rówieśników, trudności w szkole, kompleksy, odrzucenie przez grupę, ale także stresująca sytuacja domowa w przymusowej kwarantannie i przemoc rówieśnicza, która obecnie coraz częściej przyjmuje formę hejtu w świecie wirtualnym. Dzieciom i nastolatkom trudniej niż dorosłym ocenić własny stan psychiczny, z kolei rodzice i opiekunowie kładą ich zmienne nastroje i przygnębienie na karb trudności okresu dorastania.
Aby przeciwdziałać depresji wśród młodych ludzi, trzeba wzmacniać ich samoocenę, okazywać im zrozumienie i wsparcie, ale również pomóc w realistycznej ocenie stosunku ich możliwości do oczekiwań społecznych. Warto pamiętać o oczywistej potrzebie ruchu nastolatków i nieco mniej oczywistej potrzebie ośmiogodzinnego snu. Jeśli jednak poniższe symptomy się utrzymują, kontakt z terapeutą może okazać się decyzją na wagę życia. W przypadku nastolatków dobrym wyborem będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży. Można także skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (czynnego 7 dni w tygodniu, przez całą dobę).
Najczęstsze symptomy depresji u młodzieży:
- izolowanie się, unikanie rówieśników
- utrata zainteresowań, brak przyjemności
- negatywne postrzeganie siebie, niska samoocena
- uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, braku sensu
- zaburzenia koncentracji, problemy w nauce
- problemy ze snem