Depresja dzieci i młodzieży to bomba z opóźnionym zapłonem

27 sierpnia 2021

Depresja dzieci i młodzieży

Nawet co trzeci polski nastolatek miewa zaburzenia depresyjne. U większości mają one charakter przejściowy, jednak przedłużający się smutek, agresja, pogorszenie wyników w nauce i niechęć do wszystkiego wokół mogą być objawami choroby, których nie wolno lekceważyć. U nastolatków depresja jest szczególnie niebezpieczna, bo częściej niż u dorosłych kończy się próbą samobójczą. 

Według ekspertów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odsetek nastolatków, które borykają się z problemem depresji, w czasie pandemii wzrasta nawet do 44 proc. Składa się na to wiele czynników: izolacja od rówieśników, trudności w szkole, kompleksy, odrzucenie przez grupę, ale także stresująca sytuacja domowa w przymusowej kwarantannie i przemoc rówieśnicza, która obecnie coraz częściej przyjmuje formę hejtu w świecie wirtualnym. Dzieciom i nastolatkom trudniej niż dorosłym ocenić własny stan psychiczny, z kolei rodzice i opiekunowie kładą ich zmienne nastroje i przygnębienie na karb trudności okresu dorastania. 

Aby przeciwdziałać depresji wśród młodych ludzi, trzeba wzmacniać ich samoocenę, okazywać im zrozumienie i wsparcie, ale również pomóc w realistycznej ocenie stosunku ich możliwości do oczekiwań społecznych. Warto pamiętać o oczywistej potrzebie ruchu nastolatków i nieco mniej oczywistej potrzebie ośmiogodzinnego snu. Jeśli jednak poniższe symptomy się utrzymują, kontakt z terapeutą może okazać się decyzją na wagę życia. W przypadku nastolatków dobrym wyborem będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży. Można także skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (czynnego 7 dni w tygodniu, przez całą dobę).

Najczęstsze symptomy depresji u młodzieży:

  • izolowanie się, unikanie rówieśników
  • utrata zainteresowań, brak przyjemności
  • negatywne postrzeganie siebie, niska samoocena
  • uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, braku sensu
  • zaburzenia koncentracji, problemy w nauce
  • problemy ze snem

Krakowska Akademia Profilaktyki

jest liderem rynku materiałów profilaktycznych.
Od lat współpracujemy z samorządami w całej Polsce.

Krakowska Akademia Profilaktyki

to jedyna firma na rynku wydawnictw profilaktycznych,
z której usług korzystała PARPA.

Zobacz szczegóły naszej współpracy!

Krakowska Akademia Profilaktyki

na zlecenie KBPN realizowała kampanię edukacyjną dotyczącą tzw. nowych uzależnień.

Poznaj szczegóły kampanii!

Krakowska Akademia Profilaktyki

przygotowała dla MRPiPS zestaw materiałów poświęconych przemocy w rodzinie.

Dowiedz się więcej!

Nasze strony