Koronawirus zrujnował psychikę Polaków. Milion chorych!
NOWOŚĆ! „O depresji w pandemii” – jedyna taka kampania
Izolacja, niepewność, lęk o zdrowie swoje i bliskich, widmo bankructwa firmy czy zwolnienia – ostatnie miesiące wiązały się z ekstremalnie trudnymi emocjami i przeżyciami. Wiele osób przypłaciło to poważnymi konsekwencjami psychicznymi. Podczas pandemii problem depresji nasilił się do niepokojących rozmiarów! Aż 42,2 proc. Polaków zauważyło u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego. Wśród problemów wymieniają obniżenie nastroju, zaburzenia snu i lęki. Aż 78,3 proc. osób zmagających się dziś z powyższymi objawami nie miało ich przed pandemią*. Niepokojący trend potwierdzają dane ZUS. W 2020 r. lekarze wystawili 1,5 mln zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych. Ponad jedną czwartą stanowiły przypadki depresji. W III kwartale 2020 r. liczba dni absencji chorobowej z powodu epizodów depresyjnych wyniosła ponad 1,23 mln, podczas gdy rok wcześniej – niecałe 961 tys. Szacuje się, że na depresję choruje aż 1 mln Polaków.
W 2020 r. padł rekord liczby samobójstw. Życie odebrało sobie 107 osób poniżej 18. roku życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób, a do 2030 r. zajmie pierwsze miejsce na liście najczęstszych schorzeń.
Dramatyczne skutki
Nieleczona depresja może prowadzić do tragicznych konsekwencji! Statystyki policyjne z lat 2017–2020 wskazują, że do najczęstszych przyczyn prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży należą zaburzenia psychiczne, w tym właśnie depresja. Na zatrważający wzrost prób samobójczych podejmowanych przez nieletnich zwracają uwagę też lekarze. – Od miesięcy nie pamiętam dnia, w którym nie przyjęliśmy do szpitala dziecka po próbie samobójczej – mówił w jednym z wywiadów pediatra pracujący na szpitalnym oddziale ratunkowym.
* Badania UCE RESEARCH i SYNO Poland przeprowadzone dla platformy Therapify.